فرآیند ساخت شیشه سکوریت

در دنیای امروز استفاده از شیشه، پیوسته در حال افزایش است. شیشه‌ یک ماده پر کاربرد و محصولی منحصر به فرد است که در عین شفافیت ویژگی‌های بسیاری ارائه می‌دهد و به ظاهر محصولات زیبایی دو چندان می بخشد . ما در گروه تولید جام ایمن واقع در تهران / ایران بیش از 25 سال […]

در دنیای امروز استفاده از شیشه، پیوسته در حال افزایش است. شیشه‌ یک ماده پر کاربرد و محصولی منحصر به فرد است که در عین شفافیت ویژگی‌های بسیاری ارائه می‌دهد و به ظاهر محصولات زیبایی دو چندان می بخشد .

ما در گروه تولید جام ایمن واقع در تهران / ایران بیش از 25 سال است که محصولات شیشه‌ای را با کاربردهای گوناگون، برای بهبود کیفیت زندگی ارائه می‌دهیم . خدمات ما در راستای تامین نیازهای صنایع مختلف و تولیدکنندگان معتبر ساختمانی و صنعتی در زمینه شیشه است ، به‌گونه‌ای که همراه با ارائه این کیفیت ممتاز در محصولات، اکنون به عنوان یکی از برترین شرکای تجاری صنعت لوازم خانگی و صنعت ساختمان در دنیا شناخته شده ایم .

گروه تولیدی شیشه سازان جام ایمن پاسخگوی عالی ترین سطح تقاضا در خلق زیبایی شناسی و محصولات منحصر به فرد برای لوازم خانگی است ، متخصصان گرد آمده در شرکت جام ایمن، با تجارب مثبت و سازنده آماده هستند تا شما محصولاتی ارزشمند از صنعت شیشه را در اختیار داشته باشید. مهارت و تخصص ما این امکان را می‌دهد که انتظارات شما را در این زمینه برآورده کنیم .

در این خصوص قصد داریم تا بصورت واضح و شفاف مراحل تولید شیشه سکوریت را برای آشنایی بیشتر مشتریان خود با صنعت شیشه در این مقاله شرح دهیم . قبل از توضیح در رابطه با فرآیند تولید شیشه سکوریت لازم است در خصوص تولید شیشه توضیحاتی را به صورت خلاصه برای درک بهتر از این ماده ارائه دهیم .

شیشه چیست و چگونه تهیه میشود ؟

شیشه در واقع ماده ایست که از ذوب کردن یک سری از سنگ ها و مواد معدنی ( که قبل از ذوب فرآوری شده و به پودر تبدیل شده اند ) در کوره های مخصوص در دمای 1200 الی 1500 درجه سانتیگراد ایجاد میشود .

مواد اولیه اصلی شیشه :

مواد اولیه اصلی که برای ذوب کردن و تهیه ی شیشه نیاز است شامل موارد ذیل می باشد :

سیلیس: سیلیس، ماده اصلی و مهمترین و بیشترین بخش شیشه را تشکیل می دهد.

کربنات سدیم: در فرآیند تولید شیشه کربنات سدیم ذوب را آسان می کند.

آهک: باعث مقاوم سازی شیشه در برابر نفوذ آب میشود .

فلدسپار: نوعی تعدیل کننده در مواد تشکیل دهنده ی شیشه است.

در کنار این مواد اصلی که به صورت خام هستند چند ماده اولیه دیگر نیز مانند سنگ گچ و سولفات سدیم و نیترات سدیم و آرسنیک به ترکیبات مواد قبل از ذوب اضافه میشود .

روش تولید شیشه :

این مواد با نسبت های متناسب با هم مخلوط شده و در کوره با دمای 1500 درجه سانتیگراد گرم منتقل و ذوب می شوند.

مواد مذاب پس از کوره به محلی به نام حمام قلع منتقل شده و داخل قلع شناور می شوند از این رو است که به تولید کنندگان شیشه ی خام تولید کنندگان شیشه ی شناور یا شیشه فلوت نیز میگویند . به دلیل شناور شدن مواد مذاب در قلع همیشه در یک سطح از شیشه ی تشکیل شده مواد قلع وجود دارد . در زمان ورود مواد به حمام قلع دمای مواد مذاب بین 1200 تا 1500 درجه سانتیگراد بوده و در خروج دمای آنها به حدود 650 درجه سانتیگراد می رسد .

شکل ظاهری مواد در زمان خروج مانند یک روبان جامد است. در مرحله ی بعد این ربان جامد از لایه ای عبور کرده و آرام آرام سرد شده و شیشه تشکیل می شود و در آخر شیشه ی تشکیل شده با استفاده از فولادهای الماس برش شده و جام های شیشه ی خام در قواره های مختلف که نسبت به نیاز بازار تعیین میشوند برش میشوند .

در صنعت شیشه به تولید کنندگان شیشه ی فلوت و یا همان شیشه ی خام صنایع بالادست و یا صنایع مادر و به تولید کنندگان شیشه ی سکوریت صنایع جانبی میگویند .

از این رو صنعت تولید شیشه سکوریت در واقع جز صنایع تکمیلی و جانبی از صنعت اصلی شیشه ی فلوت به شمار می آید .

شیشه سکوریت یعنی چه :

لغت سکوریت برگرفته از کلمه ی انگلیسی Security به معنی امنیت است .

در واقع کلمه ی سکوریت یک نوع اصطلاح است که در زبان فارسی آن را به شیشه های ایمن شده و به اصطلاح نشکن شده اطلاق میدهند .

در زبان انگلیسی نام شیشه ی سکوریت Tempered Glass به معنی شیشه ی حرارت دیده است و این به این دلیل است که شیشه ی خام پس از تولید برای ایمنی بیشتر مجدد در معرض حرارت قرار گرفته و یا به اصطلاح پخت می شود .

پس در نتیجه میتوانیم بگوییم که در زبان فارسی به فرآیند حرارت دهی مجدد شیشه به منظور ایمن کردن آن سکوریت میگویند .

و سکوریت کردن در واقع یک نوع فرآیند است و به شیشه ای که طبق فرآیند حرارت دهی ایمن شده است شیشه ی سکوریت میگویند .

حال با این تعاریف میتوانیم به صورت واضح و شفاف بگوییم که ما در شرکت تولیدی شیشه سازان جام ایمن شیشه های فلوت تولید شده را از بازار داخل و یا خارج از ایران تهیه کرده و آنها را طبق خواست و نیاز مشتری تولید و به صورت سکوریت شده ( ایمن شده ) به آنها تحویل میدهیم . جهت اطلاع از قیمت شیشه سکوریت می توانید با کارشناسان جام ایمن تماس بگیرید.

تفاوت بین شیشه خام و شیشه سکوریت

تفاوت‌های اصلی بین شیشه سکوریت و شیشه غیر سکوریت یا به اصطلاح خام عبارتند از:

مقاومت:

شیشه سکوریت در مقابل ضربه‌ها و فشارهای مکانیکی بسیار مقاوم‌تر از شیشه‌ی خام است.

در صورت شکستن، شیشه سکوریت به صورت قطعات بسیار کوچک و بدون لبه‌های تیز شکسته می‌شود، در حالی که شیشه معمولی به صورت قطعات بزرگ و لبه‌های تیز شکسته می‌شود که می‌تواند خطرات جدی برای جان انسان ها ایجاد کند.

ایمنی:

به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه‌ ، شیشه سکوریت برای استفاده در محیط‌هایی که نیاز به ایمنی بیش‌تری دارند مانند خودروها، ساختمان‌ها و صنایع مختلف مناسب است. در مقابل، شیشه معمولی به راحتی شکسته می‌شود و برای کاربران و افراد اطراف باعث ایجاد خطرات جانی میگردد .

حفظ حرارت و صوت:

شیشه سکوریت دارای خواص عایق حرارتی و صوتی بیش‌تری نسبت به شیشه معمولی است. این به معنای کاهش نفوذ حرارت و صدا از طریق شیشه و افزایش راحتی و کارایی در محیط است.

قابلیت تحمل دمای بالا:

شیشه سکوریت قابلیت تحمل دمای بالایی دارد و در مقابل تغییرات دما مقاومت بیش‌تری دارد. این امر برای استفاده در محیط‌های گرم و آفتابی مانند نمای ساختمان‌ها و صنایعی که محصولات آنها مورد تغییرات دمایی قرار میگیرند مانند لوازم گرمایشی و سرمایشی خانگی بسیار مهم است.

به طور کلی، شیشه سکوریت به عنوان یک جایگزین قوی و ایمن برای شیشه خام مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بسیاری از کاربردها ترجیح می‌شود.

فرآیند تولید شیشه سکوریت :

به دلیل پایداری منحصر به فرد شیشه سکوریت در برابر شوک حرارتی ، تغییرات دما و بارهای مکانیکی مانند خمش و ضربه شیشه های جام ایمن محصولی مطلوب برای بسیاری از کاربردها به شمار می‌رود .

ما با دراختیار داشتن دستگاه های مختلف پردازش و مقاوم سازی شیشه، می توانیم متناسب با هر نوع وسیله و با کاربردهای گوناگون، محصولات مورد نیاز شما را تولید کنیم.

فرآیندهایی که میتوانیم بروی شیشه های جام انجام داده و بر مبنای خواست و نیاز شما و به شکل دلخواه شما شیشه را تولید کنیم بسیار متنوع هستند و در واقع ما در شرکت جام ایمن آماده ی ارائه خدمت برای هر ذوق و سلیقه ای می باشیم .

اگر بخواهیم مرحله های کاری تولید یک شیشه سکوریت را به صورت استاندارد و به ترتیب برای شما توضیح دهیم میتوانیم آنها به این شکل دسته بندی کنیم :

مراحل تولید شیشه سکوریت

  • برش
  • دیاموند ( یا همان پرداخت لبه ی شیشه )
  • تراش ( پرداخت سطح کناری شیشه )
  • سوراخکاری و یا جاسازی ( ایجاد حفره داخل شیشه به شکل دلخواه مشتری )
  • چاپ
  • حرارت دهی ( سکوریت )
  • فرآیند چند جداره شدن
  • کنترل کیفیت
  • بسته بندی

در کل فرآیند سکوریت ( حرارت دهی ) آخرین مرحله از تولید شیشه سکوریت است و این نکته بسیار مهم است که بدانید شیشه ای که از کوره های سکوریت بیرون بیاید دیگر به هیچ عنوان قابل برش و یا سوراخ کاری نیست .

همچنین با توجه به طراحی های شما در شیشه درخواستی ممکن است در پروسه ی تولید شیشه شما تمام این مراحل را طی نموده و یا فقط چند فرآیند خاص روی آن صورت گیرد .

گروه تولیدی شیشه سازان جام ایمن پاسخگوی عالی ترین سطح تقاضا در خلق زیبایی شناسی و محصولات منحصر به فرد برای لوازم خانگی (شیشه هود، شیشه یخچال، شیشه بخاری و …) و صنعت ساختمان (شیشه نمای ساختمان، شیشه درب و پنجره ساختمان، شیشه کابین دوش و …) است ، متخصصان گرد آمده در شرکت جام ایمن، با تجارب مثبت و سازنده آماده هستند تا شما محصولاتی ارزشمند از صنعت شیشه را در اختیار داشته باشید. مهارت و تخصص ما این امکان را می‌دهد که انتظارات شما را در این زمینه برآورده کنیم. در این راستا توانسته‌ایم با افزایش تولید و توامان با تامین نیاز مشتریان داخل از سال 2008 حجم عظیمی از شیشه های مختلف به شرکت های معتبر درکشورهای بلغارستان ، صربستان ، ترکیه، روسیه ، عراق، پاکستان ، تاجیکستان و ازبکستان صادر‌کنیم.

ما همواره فراتر از انتظارات مشتری هستیم و با ارائه خدمات حرفه‌ای و پایبندی به تعهداتمان نیازهای مشتریان را برآورده می‌کنیم.

در این مسیر همه متخصصین ما طبق استانداردهای تعریف شده تلاش می‌کنند تا علاوه بر جلب رضایت شما، محصول شما، در بازار رقابت پذیر و درخشان باشد.

ما با مهارت و تخصص، محصولی به شما ارائه می‌دهیم که می‌توانید به کیفیت درخشان آن اطمینان کنید.

جام ایمن انتخابی ایمن

توجه : این مطلب، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و مجله ساختمان در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.