آشنایی با پمپ های آتش نشانی و اطفاء حریق ساختمان

پمپ های مورد استفاده در سیستم های اطفاء حریق از نظر ساختاری در دو نوع کلی جابجایی مثبت و گریز از مرکز تولید می شوند. این پمپ ها دارای انواع مختلفی هستند که برخی از رایج ترین آن ها به شرح زیر هستند: – پمپ افقی دو مکشه این نوع از پمپ های آتش نشانی […]

پمپ های مورد استفاده در سیستم های اطفاء حریق از نظر ساختاری در دو نوع کلی جابجایی مثبت و گریز از مرکز تولید می شوند. این پمپ ها دارای انواع مختلفی هستند که برخی از رایج ترین آن ها به شرح زیر هستند:

– پمپ افقی دو مکشه

این نوع از پمپ های آتش نشانی که در دسته پمپ های سانتریفیوژ جای می گیرند و طراحی به نحوی است که دارای دو ورودی برای آب هستند. علاوه بر آن وجود پروانه شعاعی در این پمپ ها موجب می شود تا آب به صورت همزمان از دو سو به پروانه پمپ هدایت شود. با توجه به آنکه محفظه پمپ های افقی دو مکشه قابل جدا شدن است، در صورت نیاز به تعمیر، به آسانی می توان آن را باز و جدا کرد. این پمپ ها فضای زیادی اشغال نمی کنند و از قابلیت تامین دبی مورد نیاز برای اطفاء حریق برخوردار هستند.

– پمپ توربین عمودی

این نوع از پمپ های آتش نشانی از نظر ساختاری در دسته پمپ های سانتریفیوژ قرار می گیرند و طراحی آن ها به گونه ای است که با داشتن یک یا چندین پروانه، می توانند عملکرد قابل قبولی در سیستم های اطفاء حریق داشته باشند. پمپ های توربین عمودی از ویژگی منحصر به فرد کارکرد با فشار منفی مکشی برخوردار هستند. علاوه بر آن این پمپ ها دارای ظرفیت های مختلف و قابلیت پمپاژ آب از منابع آب های زیر زمینی هستند و در هنگام کارکرد صدای کمی تولید می کنند.

– پمپ خطی اطفاء حریق

این نوع از پمپ های آتش نشانی، جزو مدل های سانتریفیوژ به حساب می آیند و استفاده از آن ها در سیستم های اطفاء حریق، می تواند نقش موثری در خاموش کردن آتش سوزی داشته باشد. پروانه مدل های خطی اطفاء حریق، دارای محورهای عمودی و افقی است. پمپ آب ساختمانی اطفاء حریق قادر است فشار آب زیادی ایجاد کند و با توجه به آنکه برای نصب جای زیادی اشغال نمی کند، از آن می توان در محیط های دارای محدودیت فضا استفاده نمود.

– پمپ مکش انتهایی اطفاء حریق

پمپ مکش انتهایی یکی از بخش های اصلی سیستم های بوستر پمپ آتش نشانی به شمار می رود که از آن به وفور جهت خاموش کردن حریق استفاده می شود. در این دستگاه قسمت های خروجی و ورودی آب به صورت عمود بر یکدیگر طراحی شده اند. این نوع پمپ اطفاء حریق به لطف بهره مندی از محفظه ای فشرده و قابلیت ایجاد فشار مناسب، می تواند آب مورد نیاز برای انتقال به شلنگ های آتش نشانی را به خوبی تامین کند و عملکرد موثری در خاموش کردن آتش ایفا نماید.

– پمپ چند پورتی چند مرحله ای

پمپ های چند پورتی چند مرحله ای مورد استفاده جهت خاموش حریق در مدل هایی با موتورهای برقی و دیزلی تولید می شوند و می توانند گزینه خوبی برای استفاده در سیستم های اطفاء حریق به حساب بیایند. این پمپ ها مجهز به چندین پروانه هستند که به صورت افقی در محفظه ای با چندین خروجی تخلیه آب قرار می گیرند. یکی از مهم ترین ویژگی های پمپ های چند پورتی چند مرحله ای اطفاء حریق این است که این دستگاه ها به لطف بهره مندی از چند پورت یا خروجی تخلیه آب، قادر هستند آب را از هر یک از خروجی ها با فشار متفاوتی به بیرون هدایت کنند.

– پمپ قابل حمل

پمپ اطفاء حریق قابل حمل یا پرتابل یکی از انواع مدل های پرکاربرد در سیستم های اطفاء حریق است که به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون بهره مندی از پوسته ای مقاوم و دارای استحکام بالا، قابلیت حمل و جابجایی آسانی و توانایی تامین فشار آب بالا، گزینه ای مناسب برای استفاده در سیستم های مهار آتش در نظر گرفته می شود.

خرید پمپ آتش نشانی

برای خرید پمپ آب مناسب، توصیه می شود که در وحله نخست با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت نمایید، اما در هر صورت حتما فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

– از آنجایی که پمپ های مورد استفاده در سیستم های اطفاء حریق دارای انواع گوناگونی هستند و هر یک از آن ها نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند، برای خرید این پمپ ها حتما به نوع پمپ انتخابی خود توجه نمایید.

– ظرفیت پمپ های آتش نشانی یکی دیگر از مواردی است که در هنگام خرید این دستگاه ها، حتما باید آن را در نظر بگیرید. بر این اساس در صورتی که قصد دارید این دستگاه را برای نصب در سیستم اطفاء حریق یک مجتمع مسکونی بزرگ تهیه کنید، حتما باید از یک پمپ با ظرفیت بالا استفاده کنید.

توجه : این مطلب، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و مجله ساختمان در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.