انواع فن کویل براساس محل نصب

به گزارش مجله ساختمان: فن کویل دستگاهی متشکل از فن و کویل (مبدل حرارتی) است که جهت سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان‌ها، کارخانجات و… مورد استفاده قرارمی‌گیرد. بی صدا بودن دستگاه سرمایش و گرمایش یکی از چالش‌های مهم می‌باشد که به طراحی و شیوه نصب آن بستگی دارد. انواع […]

به گزارش مجله ساختمان: فن کویل دستگاهی متشکل از فن و کویل (مبدل حرارتی) است که جهت سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان‌ها، کارخانجات و… مورد استفاده قرارمی‌گیرد. بی صدا بودن دستگاه سرمایش و گرمایش یکی از چالش‌های مهم می‌باشد که به طراحی و شیوه نصب آن بستگی دارد.

انواع فن کویل از لحاظ ظاهری و نوع قرارگیری در محل نصب

فن کویل سقفی

فن کویل سقفی نوعی فن کویل است که در سقف ساختمان نصب می‌شود. از این نوع فن کویل جهت سرمایش و گرمایش محیط‌های مختلف اداری، تجاری، مسکونی، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و… استفاده می‌شود. این فن کویل در دو مدل کابین‌دار و بدون کابین طراحی و ساخته می‌شود.

فن کویل‌های سقفی از لحاظ شکل و ساختار

فن کویل سقفی توکار

فن کویل سقفی توکار، درون سقف کاذب قرار می‌گیرد و فقط دریچه ورودی و خروجی هوا نمایان است. نصب این نوع فن کویل بسیار ساده است. در زیر فن کویل دریچه بازدید جهت دسترسی، تعمیر و نگهداری تعبیه می‌شود. این نوع فن کویل نسبت به سایر فن کوئل‌ها قیمت مناسب‌تری دارد.

فن کویل سقفی روکار

فن کویل سقفی روکار، برخلاف توکار نیازی به سقف کاذب ندارد و روی سقف نصب می‌شود و دستگاه به طورکامل قابل مشاهده می‌باشد. هم‌چنین امکان دسترسی به فن‌کویل سقفی روکار نسبت به توکار راحت‌ است، که موجب می‌شود تعمیرات و اقدامات لازم روی آن نیازمند صرف وقت کم‌تری ‌باشد.

فن کویل کانالی

فن کویل کانالی از جمله فن کویل‌های سقفی توکار شناخته می‌شود که معمولا در سقف کاذب نصب می‌شوند و برای هدایت هوای ورودی یا خروجی به فن کویل، کانال کشی انجام شده و در نقاط مختلف کانال‌ دریچه هوا تعبیه می‌شود. جنس بدنه این فنکویل‌ها معمولا گالوانیزه ضدزنگ می‌باشد.

قبل از خرید فن کویل، باید چپ یا راست بودن محل اتصال لوله‌ها به فن کویل مشخص شود. این نوع فن کویل ظرفیت هوادهی بیش‌تری دارد و دارای فشار استاتیکی بالایی است.

فن کویل دیواری

این نوع فن کویل، کابینی شبیه به اسپلیت دارد که می‌تواند به صورت افقی روی دیوار نزدیک به سقف نصب شود. نصب و سرویس این نوع فن کویل به آسانی انجام می‌شود. باتوجه به اینکه این فنکویل در معرض دید می‌باشد، زیبایی و ابعاد آن از اهمیت خاصی برخوردار است. جهت تخلیه آب درین در این فن کویل‌ها از پمپ درین استفاده می‌شود.

فن کویل زمینی

این مدل فن کویل، عمودی روی زمین و به صورت روکار نصب می‌شود. دریچه خروجی فن کویل‌های زمینی به صورت مورب‌زن (شیب‌دار)، روبه رو زن و بالا زن طراحی می‌شود، که مکش هوا از روبه رو یا پشت و دهش هوا از قسمت بالایی است. فنکویل زمینی فضای بیش‌تری از محیط را اشغال می‌‎کند که باعث ایجاد محدودیت در دکوراسیون محیط می‌شود.

فن کویل کاستی

فن کویل کاستی از دو بخش یونیت داخلی و قاب دکوراتیو تشکیل می‌شود که یونیت داخلی آن، داخل سقف کاذب و قاب دکوراتیو برروی سقف کاذب قرارمی‌گیرد.

انواع فن کویل کاستی

 • کاستی چهار طرفه
 • کاستی یک طرفه

اجزاء فن کویل

 • فن
 • کویل
 • فیلترهوا
 • الکتروموتور
 • پلنیوم
 • سینی درین

از امکانات شرکت ایرتمپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انبار مجهز محصول و قطعات یدکی
 • آکادمی ایرتمپ مجهز به آزمایشگاه و فضای آموزشی
 • نمایشگاه دائمی محصولات ایرتمپ

شرکت ایرتمپ با ارائه محصولات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع با ضمانت کارخانجات صنعتی جنرال همواره در تلاش است با کیفیت‌ترین محصولات و خدمات را به بازار ارائه دهد.

چیلر تراکمی در انواع آب خنک و هواخنک تولید شرکت هایتما ایتالیا، فن کویل سقفی، فن کویل کانالی، پکیج آب گرم، دیگ آب گرم از محصولات شرکت ایرتمپ می‌باشد.